Hybridný menič Victron Energy MultiPlus-II 48V / 3000VA / 35A-32A

MultiPlus-II je výkonný DC-AC hybridný menič s čisto sínusovým výstupom, s integrovanou adaptívnou nabíjačkou batérií a ultra rýchlym transferovým prepínačom zdroja napájania (batérie / externý AC zdroj)

Dostupnosť Objednané
Cena €1 021,67 bez DPH
€1 226
Kategória Meniče napätia

MultiPlus-II kombinuje funkcie MultiPlus a MultiGrid

Má všetky funkcie jednotky MultiPlus a navyše s možnosťou pripojenia externého prúdového čidla pre funkcie PowerControl a PowerAssist s optimalizáciou vlastnej spotreby (max. 32A).
Má tiež všetky funkcie jednotky MultiGrid so zabudovanou anti-islanding ochranou na svojom AC vstupe – zosilnená ochrana zabránenia nežiaducim dodávkam do distribučnej siete v prípade jej výpadku.

ESS: Systémy na skladovanie energie

MultiPlus-II je kľúčovým prvkom v systéme Victron ESS, ktorý poskytuje flexibilitu pre kombináciu so solárnymi MPPT regulátormi alebo so sieťovými FV meničmi.

MultiPlus-II, ako názov napovedá, je kombináciou striedača a nabíjačky v jednom elegantnom prevedení. Jeho rad funkcií zahŕňa čisto sínusový menič, adaptívne nabíjanie, hybridnú technológiu PowerAssist a ďalšie funkcie pre integráciu do rôznych typov systémov.

Jeden AC vstup

MultiPlus-II je vybavený jedným AC vstupom na pripojenie distribučnej siete alebo napr. generátora.
Pokiaľ sú potrebné dva AC vstupy, potom zvolíme jednotku Quattro.

Dva AC výstupy

MultiPlus-II je vybavený dvoma AC výstupmi. Hlavný výstup AC1 zaistí dodávky energie bez prerušenia napájania. Napr. v režime UPS MultiPlus-II prevezme napájanie pripojených spotrebičov (za menej ako 20 milisekúnd) v prípade výpadku distribučnej siete alebo generátora.
Druhý AC výstup je funkčný iba vtedy, keď je k dispozícii AC vstup (distribučná sieť/generátor). Záťaž, ktorá by rýchlo vybila akumulátory, ako napríklad ohrievač vody, je teda možné pripojiť k tomuto výstupu a tá bude napájaná iba z AC zdroja.

Štyri fázy nabíjania adaptívnou nabíjačkou s dvoma výstupmi pre nabíjanie batérie.
Hlavný DC výstup poskytuje výkonné plnohodnotné nabíjanie akumulátorov prostredníctvom systému "adaptívneho nabíjania". Softvér riadi trojstupňový automatický proces dobíjania tak, aby vyhovoval stavu batérie, a pridáva štvrtú fázu dobíjania - udržiavacie nabíjanie.

Okrem tohto, MultiPlus-II môže nabíjať aj druhú batériu pomocou nezávislého výstupu dobíjania určeného napr. pre štartovacie batérie generátora s maximálnym nabíjacím prúdom 4 A. MultiPlus-II je určený na nabíjanie všetkých typov olovených, alkalických i lítiových batérií.

Prakticky neobmedzený výkon vďaka paralelnej prevádzke
Až 6 jednotiek MultiPlus-II môže pracovať paralelne na dosiahnutie vyššieho výkonu.

Trojfázová prevádzka
Tri jednotky rovnakého typu môžu byť nakonfigurované pre trojfázovú prevádzku s fázovým posunom. Ale to nie je všetko, až 6 paralelne radených jednotiek môže tvoriť jednu fázu. Trojfázový systém tak môže pozostávať až z 18 jednotiek so súhrnným trvalým výstupným výkonom 43,2 kW/54 kVA a nabíjacím výkonom 630 A.

Unikátne vlastnosti funkcie PowerControl a PowerAssist
MultiPlus-II zamedzí preťaženiu výkonovo obmedzeného AC zdroja napr. prúdovo obmedzené el. prípojky alebo generátora. Pokiaľ by malo dôjsť veľkým odberom k preťaženiu vstupného AC zdroja, bude v prvom kroku automaticky znížený nabíjací prúd do batérie (PowerControl). Energia na nabíjanie je presunutá pre napájanie AC spotrebičov. V druhom kroku dochádza k posilneniu vstupného AC zdroja prúdom odoberaným z batérie (PowerAssist). Na AC výstup prichádza spoločne energia z AC zdroja aj z batérie (meniča).

Solárna energia
AC prúd môžete mať k dispozícii aj v prípade výpadku distribučnej siete. MultiPlus-II môže byť použitý ako v off-grid (ostrovných) systémoch, tak vo fotovoltaických systémoch trvalo pripojených k distribučnej sieti. MultiPlus-II nie je vybavený vstupom pre FV pole, je ale predurčený na spoluprácu s MPPT regulátormi (DC coupling systémy) alebo sieťovými meničmi (AC coupling systémy) umiestnenými na AC vstupe a/alebo AC výstupe. Viac tu v popise ESS.

Konfigurácia systému
- V prípade jednoduchej napr. UPS inštalácie, je možné nastavenie ľahko vykonať v priebehu niekoľkých minút pomocou DIP prepínačov na MultiPluse-II alebo softvérom VE.Configure 3 a PC.
- Paralelné a trojfázové aplikácie môžu byť konfigurované pomocou softvéru VE.Bus Quick Configure (do troch jednotiek) alebo zložitejšie systémy pomocou softvéru VE.Bus System Configurator (nad tri jednotky) a PC.
- Off-grid a hybridné FV inštalácie pre podporu vlastnej spotreby a väčšej energetickej nezávislosti, ktoré zahŕňajú sieťové striedače a/alebo solárne MPPT nabíjače, je možné konfigurovať pomocou softvéru VE.Configure 3 s využitím príslušných asistentov (špecializované funkcie pre konkrétne aplikácie).
- MultiPlus-II disponuje niekoľkými programovateľnými relé a pomocnými kontaktmi pre celý rad doplnkových funkcií
- Základný softvér VE.Configure 3 ale aj ostatné softvéry pre možnosť konfigurácie si môžete zadarmo stiahnuť na nasledujúcom odkaze: https://www.victronenergy.com/support-and-downloads/software
Pre uvedené softvéry budete potrebovať PC komunikačné rozhranie MK3-USB.

Vzdialený monitoring a konfigurácia systémov
Sledujte a ovládajte svoj systém lokálne alebo vzdialene cez internet z ľubovoľného miesta na svete pomocou bezplatnej aplikácie VRM a bezplatného portálu VRM: https://vrm.victronenergy.com/landingpage
Prístup môže byť z telefónu, tabletu, notebooku alebo počítača pre rôzne operačné systémy. Pre vzdialený prístup potrebujete jeden z nasledujúcich ovládacích panelov a potom máte k dispozícii možnosť monitoringu a konfigurácie systému odkiaľkoľvek na svete:
Cerbo GX
Color Control GX

Technický list:
Technický list Hybridný menič MultiPlus-II (česky)

Manuál:
Manuál Multiplus-II 24V 48V 3000VA 5000VA 230V (česky)